City Run Results 2015

TriLanai City Run – August 22, 2015

5K

Overall Results Top
Place Name                                 Division        Fem    Time    Pace

    1 Sage Sarchet #133                    All Ages               :21:46  07:01
    2 John Pol Baltero #104                All Ages               :23:56  07:43
    3 Jake Ballesteros #103                All Ages               :24:57  08:02
    4 Blake Tan #136                       All Ages               :25:35  08:15
    5 Demytri Dameg #110                   All Ages               :25:54  08:21
    6 Foster Rabaca #128                   All Ages               :26:17  08:28
    7 Kalei Hanog #115                     All Ages               :27:41  08:55
    8 Douglas Haban #114                   All Ages               :27:51  08:59
    9 Jennifer Montgomery #124             All Ages          1    :28:13  09:06
   10 Noa Etrata #113                      All Ages               :28:35  09:13
   11 Mark Troy Agcaoili #102              All Ages               :28:39  09:14
   12 Brandon Chun #107                    All Ages               :30:18  09:46
   13 Desmond Ige #117                     All Ages               :30:19  09:46
   14 Alika Tan #135                       All Ages               :31:27  10:08
   15 Kevin Ige #101                       All Ages               :32:46  10:34
   16 Leonard Valdez #139                  All Ages               :32:49  10:35
   17 Robin Hollon #158                    All Ages               :33:23  10:46
   18 Micah Manuel #142                    All Ages          2    :33:45  10:53
   19 Elaine Bidstrup #106                 All Ages          3    :34:37  11:10
   20 Keala Montgomery #125                All Ages          4    :35:04  11:18
   21 Jon Montgomery #126                  All Ages               :35:05  11:19
   22 Pamela Hollon #159                   All Ages          5    :35:20  11:23
   23 Emma De Brum #111                    All Ages          6    :36:40  11:49
   24 Adriana Sanchez #132                 All Ages          7    :36:40  11:49
   25 Tenaya Davis #152                    All Ages          8    :37:48  12:11
   26 Paul Dewhurst #153                   All Ages               :37:51  12:12
   27 Jasmine Conroy-Humphrey #108         All Ages          9    :38:15  12:20
   28 Kanish Tubera #138                   All Ages         10    :38:20  12:21
   29 Cherie Malacas #157                  All Ages         11    :39:10  12:38
   30 Steven Jackson #144                  All Ages               :39:11  12:38
   31 Moana Moala #123                     All Ages               :39:50  12:50
   32 Keona Conroy-Humphrey #109           All Ages         12    :40:23  13:01
   33 Dierdre Falconer #146                All Ages         13    :41:05  13:15
   34 Jovenson Jackson #143                All Ages               :41:41  13:26
   35 Makana Kadooka #148                  All Ages         14    :43:14  13:56
   36 Nyssa Barfield #105                  All Ages         15    :43:20  13:58
   37 Wendell Sarme #134                   All Ages               :43:38  14:04
   38 Janine Manuel #122                   All Ages         16    :43:53  14:09
   39 Lateeka Washington #140              All Ages         17    :47:28  15:18
   40 Gerard Kaukeano #120                 All Ages               :47:42  15:23
   41 Colleen Sakuma #131                  All Ages         18    :48:20  15:35
   42 Venlee Jackson #145                  All Ages               :48:21  15:35
   43 Cecilia Elan #149                    All Ages         19    :49:07  15:50
   44 Aimee Donoho #112                    All Ages         20    :51:29  16:36
   45 Jody Ige #116                        All Ages         21    :53:03  17:06
   46 Adam Purdy #147                      All Ages               :53:05  17:07
   47 Natalie Jeffers #118                 All Ages         22    :53:43  17:19
   48 Sophia Donoho #154                   All Ages         23    :58:09  18:45
   49 Jackson Jones #155                   All Ages               :58:20  18:49
   50 Donald Jones #156                    All Ages               :58:21  18:49
   51 Marylouise Kaukeano #119             All Ages         24   1:00:54  19:38
   52 David Palumbo #127                   All Ages              1:14:52  24:09
   53 Ruth Romero #150                     All Ages         25   1:18:06  25:11
   54 Donna Schaumburg #151                All Ages         26   1:18:06  25:11
Men's Division Results Top
Place  Name                               Age    Time    M/P/M

    1  Sage Sarchet                              :21:46  07:01
    2  John Pol Baltero                          :23:56  07:43
    3  Jake Ballesteros                          :24:57  08:02
    4  Blake Tan                                 :25:35  08:15
    5  Demytri Dameg                             :25:54  08:21
    6  Foster Rabaca                             :26:17  08:28
    7  Kalei Hanog                               :27:41  08:55
    8  Douglas Haban                             :27:51  08:59
    9  Noa Etrata                                :28:35  09:13
   10  Mark Troy Agcaoili                        :28:39  09:14
   11  Brandon Chun                              :30:18  09:46
   12  Desmond Ige                               :30:19  09:46
   13  Alika Tan                                 :31:27  10:08
   14  Kevin Ige                                 :32:46  10:34
   15  Leonard Valdez                            :32:49  10:35
   16  Robin Hollon                              :33:23  10:46
   17  Jon Montgomery                            :35:05  11:19
   18  Paul Dewhurst                             :37:51  12:12
   19  Steven Jackson                            :39:11  12:38
   20  Moana Moala                               :39:50  12:50
   21  Jovenson Jackson                          :41:41  13:26
   22  Wendell Sarme                             :43:38  14:04
   23  Gerard Kaukeano                           :47:42  15:23
   24  Venlee Jackson                            :48:21  15:35
   25  Adam Purdy                                :53:05  17:07
   26  Jackson Jones                             :58:20  18:49
   27  Donald Jones                              :58:21  18:49
   28  David Palumbo                            1:14:52  24:09
Women's Division Results Top
Place  Name                               Age    Time    M/P/M

    1  Jennifer Montgomery                       :28:13  09:06
    2  Micah Manuel                              :33:45  10:53
    3  Elaine Bidstrup                           :34:37  11:10
    4  Keala Montgomery                          :35:04  11:18
    5  Pamela Hollon                             :35:20  11:23
    6  Emma De Brum                              :36:40  11:49
    7  Adriana Sanchez                           :36:40  11:49
    8  Tenaya Davis                              :37:48  12:11
    9  Jasmine Conroy-Humphrey                   :38:15  12:20
   10  Kanish Tubera                             :38:20  12:21
   11  Cherie Malacas                            :39:10  12:38
   12  Keona Conroy-Humphrey                     :40:23  13:01
   13  Dierdre Falconer                          :41:05  13:15
   14  Makana Kadooka                            :43:14  13:56
   15  Nyssa Barfield                            :43:20  13:58
   16  Janine Manuel                             :43:53  14:09
   17  Lateeka Washington                        :47:28  15:18
   18  Colleen Sakuma                            :48:20  15:35
   19  Cecilia Elan                              :49:07  15:50
   20  Aimee Donoho                              :51:29  16:36
   21  Jody Ige                                  :53:03  17:06
   22  Natalie Jeffers                           :53:43  17:19
   23  Sophia Donoho                             :58:09  18:45
   24  Marylouise Kaukeano                      1:00:54  19:38
   25  Ruth Romero                              1:18:06  25:11
   26  Donna Schaumburg                         1:18:06  25:11

10K

Overall Results Top
Place Name                                 Division        Fem    Time    Pace

    1 Ash Dustow #207                      All Ages               :44:12  07:07
    2 Romeo Elan #214                      All Ages               :57:27  09:15
    3 Mike Donoho #206                     All Ages               :57:50  09:19
    4 Raquel Leboef-Malacas #210           All Ages          1   1:03:32  10:14
    5 Anthony Dejetley #204                All Ages              1:03:32  10:14
    6 Frederick Sandi #215                 All Ages              1:09:51  11:15
    7 Clive Cabiles #202                   All Ages              1:13:04  11:47
    8 Kainoa Hanog #212                    All Ages              1:20:17  12:56
    9 Guillermo Bolo #213                  All Ages              1:26:27  13:56
   10 Helen Akemoto #201                   All Ages          2   1:29:27  14:25
   11 Alvin Haban #208                     All Ages              1:35:22  15:22
   12 Steven Hanog #209                    All Ages              1:35:22  15:22
   13 Rae Anne Obado #211                  All Ages          3   2:12:49  21:25
Men's Division Results Top
Place  Name                               Age    Time    M/P/M

    1  Ash Dustow                                :44:12  07:07
    2  Romeo Elan                                :57:27  09:15
    3  Mike Donoho                               :57:50  09:19
    4  Anthony Dejetley                         1:03:32  10:14
    5  Frederick Sandi                          1:09:51  11:15
    6  Clive Cabiles                            1:13:04  11:47
    7  Kainoa Hanog                             1:20:17  12:56
    8  Guillermo Bolo                           1:26:27  13:56
    9  Alvin Haban                              1:35:22  15:22
   10  Steven Hanog                             1:35:22  15:22
Women's Division Results Top
Place  Name                               Age    Time    M/P/M

    1  Raquel Leboef-Malacas                    1:03:32  10:14
    2  Helen Akemoto                            1:29:27  14:25
    3  Rae Anne Obado                           2:12:49  21:25

21K

Overall Results Top
Place Name                                 Division        Fem    Time    Pace

    1 Charlie Calderon #301                All Ages              1:58:58  09:04
    2 Aaron Fernandez #302                 All Ages              2:07:11  09:42
    3 Chris Lee #304                       All Ages              2:59:43  13:43
    4 Genoa Lopez #303                     All Ages          1   3:29:51  16:01
Men's Division Results Top
Place  Name                               Age    Time    M/P/M

    1  Charlie Calderon                         1:58:58  09:04
    2  Aaron Fernandez                          2:07:11  09:42
    3  Chris Lee                                2:59:43  13:43
Women's Division Results Top
Place  Name                               Age    Time    M/P/M

    1  Genoa Lopez                              3:29:51  16:01